AGV/RGV/AMR/OHT Drive Wheel, Guided Wheel & Customized PU Wheel
2WDWPU2040/K16518.3/73A/ESD AGV/RGV/AMR Drive Wheel(Keyway)
- Knurled Pattern for Excellent Friction: Prevents slipping during operation.
- AGV Drive Wheel Applications: Maritime transport logistics, Air cargo logistics, Mining transport logistics, Heavy-load high-speed equipment, Medium-load unmanned vehicle handling equipment, Automated guided vehicles (AGVs), Automotive factory automated production lines, Electric tow carts, Automated warehouses, Light-load AGVs, Floor scrubbers, Gear reducers
Specification
| Diameter | 8" (200 mm) |
| Width | 1.77" (45 mm) |
| Load Capacity | 661 lbs (300 kg) |
| DN# | 2 |
| Material | Polyurethane (73 Shore A) |
| Pattern | Embossed |
| Core Material/Color | Cast Iron / Black Coated |
| Keyway Shaft Size | 16 mm |
| Keyway Width | 5 mm |
| Keyway Length | 18.3 mm |

Related Products