AGV/RGV/AMR/OHT Drive Wheel, Guided Wheel & Customized PU Wheel
2WDWPU1340/K20521/73A/ESD AGV/RGV/AMR Drive Wheel(Keyway)
- Knurled Pattern for Excellent Friction: Prevents slipping during operation.
- AGV Drive Wheel Applications: Maritime transport logistics, Air cargo logistics, Mining transport logistics, Heavy-load high-speed equipment, Medium-load unmanned vehicle handling equipment,
- Automated guided vehicles (AGVs), Automotive factory automated production lines, Electric tow carts, Automated warehouses, Light-load AGVs, Floor scrubbers, Gear reducers
Specification
| Diameter | 5.12" (130 mm) |
| Width | 2" (51 mm) |
| Load Capacity | 551 lbs (250 kg) |
| DN# | 1 |
| Material | Polyurethane (73 Shore A) |
| Pattern | Embossed |
| Core Material/Color | Cast Iron / Black Coated |
| Keyway Shaft Size | 20 mm |
| Keyway Width | 6 mm |
| Keyway Length | 23 mm |

Related Products