AGV/RGV/AMR/OHT Drive Wheel, Guided Wheel & Customized PU Wheel
2WPUL1550X/P5/93A AGV/RGV/AMR Drive Wheel(Keyway)
- Knurled + Herringbone Pattern: Provides excellent friction and water drainage, preventing slippage.
- AGV Drive Wheel Applications: Maritime transport logistics, Air cargo logistics, Mining transport logistics, Heavy-load high-speed equipment, Medium-load unmanned vehicle handling equipment, Automated guided vehicles (AGVs), Automotive factory automated production lines, Electric tow carts, Automated warehouses, Light-load AGVs, Floor scrubbers, Gear reducers
Specification
| Diameter | 6" (150 mm) |
| Width | 2" (50 mm) |
| Load Capacity | 882 lbs (400 kg) |
| DN# | 4 |
| Material | Polyurethane (93 Shore A) |
| Pattern | Embossed & Herringbone |
| Core Material/Color | Cast Iron / Silver Coated |
| Keyway Shaft Size | 25 mm |
| Keyway Width | 8 mm |
| Keyway Length | 28.3 mm |

Related Products