Leveling Feet, Adjuster(Adjustable feet)
LS6030100 Aluminum Alloy, Stainless Steel Heavy Duty Leveling Feet(Adjustable feet)
- Aluminum Alloy Casting Base Plate with e-coated housing. It is a good alternative to stainless steel base plate.
- Low moisture absorption
- Suitable for High Loads machine, cleanroom equipment and aluminum profiles.
- RoHS Compliant
Specification
| Base Material | Aluminum Alloy(ADC12) |
| Bolt Material | Stainless Steel(SUS304) |
| Bolt Length | 100(4")mm |
| Base Dia. | 65mm |
| Base Height | 48mm |
| Size of Screw | M30*P3.5mm |
| Height | 148mm |
| Load Capacity | 3000kg(6613lbs) |

Related Products