Mecanum Wheel
HIT152AHD-400RM AGV/AMR Mecanum Wheel Module
- Compact Structural Design
- Integrated wheel and reducer to effectively shorten the power module length, providing more space for the vehicle.
- Large-module planetary gear structure in the reducer ensures high rigidity at the output section, meeting heavy load requirements.
- Polyurethane enhances surface friction with the ground, preventing slippage.
- Equipped with a 1-to-2 communication-type driver, saving both space and wiring.
Specification
| Specification | 6 in. Mecanum Wheel+reducers+motors |
| Maximum Load Capacity | 880 lbs (400 kg) |
| Mecanum Wheel Diameter | 150 mm |
| Mecanum Wheel Width | 80 mm |
| AGV/AMR Mecanum Wheel Module Width | 204 mm |
| Mecanum Wheel Rated Output Speed | 0.83 m/s (3.0 km/h) / 106 RPM |
| Mecanum Wheel Nominal Torque | 330 kgf-cm(33N-m) |
| Drive Wheel No-load Maximum Speed | 1.02 m/s (3.66 km/h) / 130 RPM |
| Drive Wheel Instantaneous Maximum Output Torque | 660 kgf-cm(66N-m) |
| Reduction Ratio | 25 |
| Rated Power | 400 W per wheel |
| Rated Voltage | DC48V |
| Rated Operational Current | 10A |
| Brake Power Off System Retentivity | 10 kgf-cm(DC24V/9W) per wheel |
| Encoder Output Signal | A, B, Z 1024 P.P.R. |
| Total Weight | 14.5 lbs (6.56 kg) |
| Reducer Transmission Efficiency | >=90% |
| Lifespan | 10000 HR |
| Protection Marking | IP40 |
| Maximum Radial Load Rating | 3,500N per wheel |

Related Products